Slash

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Slash

Slash (i lindur Saul Hudson në datën 23 korrik, 1965) është një muzikant Anglezo-Amerikan. Slash është i famshëm për anëtarësimin e tij me grupin hard rock Amerikan Guns N' Roses. Ai morri vëndë të dytë në listën e revistës Time Magazine për kitaristat elektrik më të mirë. Ai u largua nga grupi Guns N' Roses ne vitin 1986. "Riff" i tij ne kengen e Guns N' Roses Sweet child o'mine eshte zgjedhur nr.1 nga artikulli "Top 100 riffs of all time". Se fundmi ai pas pothuajse 20 viteve u rikthye ne GNR me 2016.

Nisja e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Slash nisi të lozte kitarë kur ai po dëgjonte albumin e Aerosmith, Rocks. Ai u ndikua nga muzikantët si Led Zeppelin, Aerosmith, Cream, Jeff Beck etj…

Legacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Slash është një nga kitaristët më të famshëm në histori. Solot e kitarës të atij të famshme përfshijnë Sweet Child o’ Mine, November Rain dhe Nightrain. Ai morri pjesë në lojën Guitar Hero III, dhe ishte një nga kapot në lojë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]