Jūshinki Pandora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jūshinki Pandora (重神機パンドーラ|Jūshinki Pandōra; Kinezisht: 重神机潘多拉, pinyin: Zhòng shén jī pānduōlā), gjithashtu quhet Njësia Pandora dhe Shpresa e Fundit është anime japoneze-kineze krijuar dhe drejtuar nga Shōji Kawamori së bashku me Hidekazu Sato.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serija e re është vendosur në një botë të afërt me të ardhmen ku kufiri midis qenies njerëzore dhe AI është i paqartë. Një evolucion i shpejtë biologjik, i ngjashëm me "Shpërthimi kambrian", është shkaktuar nga një incident. Ky incident kthehet në gjenezën e një shtytjeje të re për epërsi, dhe ndikimi i evolucionit shkon përtej kornizës biologjike dhe përhapet në lloje të ndryshme të materialeve dhe teknologjive. Epoka e evolucionit masiv që përfshin ekzistenca të ndryshme, siç janë njerëzit, makinat dhe bioteknologjitë, po vjen. Figurë luftojnë një luftë ekzistenciale në një botë të tillë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]