Jump to content

J. Nozipo Maraire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

J. Nozipo Maraire (e lindur më 1966) është një mjeke, sipërmarrëse dhe shkrimtare nga Zimbabue. Ajo është autore e Zenzele: Një letër për vajzën time . Romani u botua në vitin 1996, ishte "Libri i njohur i vitit" nga gazeta New York Times dhe një bestseller i Boston Globe . Është botuar dhe përkthyer në më shumë se 14 gjuhë.

Lindur në Mangula, Rodezia Jugore, ajo është një neurokirurge e stërvitur në kohë të plotë dhe ka iniciuar programe neurokirurgjie në disa institucione në Delaware, Ohajo dhe Oregon. Ajo ka udhëtuar, edukuar dhe jetuar në shumë vende, duke përfshirë Xhamajka, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Uells. Ajo u zgjodh për të marrë pjesë në Kolegjin e Atlantikut, në Uells. Ajo mori diplomë universitare nga Universiteti i Harvardit dhe më pas mori pjesë në Kolegjin Universitar të Kolegjit të Mjekëve dhe Kirurgëve në New York City. Ajo përfundoi trajnimin e saj të neurokirurgjisë në Shkollën e Mjekësisë të Yale.Ajo u nderua me çmimin Klinik Fellowship nga Kongresi i Kirurgëve Neurologjik, të cilën ajo e përdoruri për të punuar me Dr Fred Epstein në neurokirurgjinë pediatrike në New York City. [1]

Ajo është një folës publike e cila është ftuar të ligjerojë në kolegje dhe universitete në të gjithë vendin. Dr. Maraire ka folur në klube të shumta librash dhe organizata qytetare dhe ka shërbyer në shumë panele letrare, duke përfshirë edhe ftesën e ftuar të Festivalit Leterik Gotenberg. Ajo ka shërbyer në Bordin e Drejtorëve të disa organizatave, duke përfshirë Fondacionin Rotary, Teatrin Ross Ragland dhe Institutin e Zhvillimit të Jug-Veri. Ajo ka punuar me dhe për shumë agjenci të zhvillimit duke përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, agjencinë norvegjeze të ndihmës Norad dhe Institutin Synergos. Ajo ka punuar me Institutin Synergos si një konsulente dhe koordinatore e programit dhe ka qenë instrumentale në formimin e fondeve të investimeve komunitare në Afrikën Jugore.

Në vitin 2010, ajo ishte një nga fituesit e çmimit British Airways Entrepreneur Face to Face për hyrjen e saj në Ecosurgica, vizionin e saj për kujdesin shëndetësor të avancuar në Afrikën Jugore. Ajo është themeluesi i Cutting Edge Neurosurgeon Inc., një iniciativë e bazuar në internet.

Shkrime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani i saj Zenzele: Një letër për vajzën time , botuar në vitin 1996, ishte një "Libri i njohur i vitit" nga New York Times dhe një "bestseller i Boston Globe dhe është botuar dhe përkthyer në më shumë se 14 gjuhë. Siç përshkruhet nga Penelope Lively në një revistë të 'New York Times' të vitit 1996: Një nënë e Zimbabue i shkruan vajzës së saj Zenzele, një studente e Harvardit, duke treguar historinë e jetës së saj dhe duke reflektuar kështu trazirat e vendit të saj dhe kontinentin e saj gjatë 30 viteve të fundit apo më shumë. [2] Maraire vetë tha në atë kohë: "Që kur e kam shkruar librin ... Kam takuar shumë afrikanë të rinj që më kanë thënë se është hera e parë që kanë lexuar një libër në të cilin ata e njohin veten, e fëmijëve që bënë tranzicionin nga para pavarësisë në luftën për pavarësi dhe epokën e pas pavarësisë, dhe cinizmi që pasoi në mënyrë të pashmangshme ... Ne kujtojmë aparteidin, kur nuk na lejohej të blinte në dyqane të caktuara ... Ne është e humbur në mes të kulturës tradicionale afrikane dhe kulturës moderne, nuk e dimë si t'i inkorporojmë ato, dhe nuk ka modele roli. Bota është aq perëndimore dhe ne duam të mbajmë identitetin tonë kryesor ". [1]


Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tani jeton përgjithmonë në Zimbabue. Ajo është e martuar me Allen Chiura, një urolog, gjithashtu nga Zimbabue. Ata kanë katër fëmijë.

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Shufro, Cathy (verë 1999). "The Many Worlds of Nozipo Maraire". Yale School of Medicine. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "YM" defined multiple times with different content
  2. ^ Lively, Penelope (1996-03-03). "Tales Out of Africa". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 2016-01-21. The epistolary novel has a distinguished ancestry and is a notoriously difficult form. It helps if the structure allows for an exchange and thus for an airing of different voices. In "Zenzele: A Letter for My Daughter," we have a single missive to a single recipient. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hay, Margaret Jean (2000-01-01). "J. Nozipo Maraire's Zenzele: A Letter for My Daughter". African Novels in the Classroom (në anglisht). Lynne Rienner Publishers. ISBN 9781555878788.


Ndërlidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]