Jacques Anquetil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacques Anquetil
Jacques Anquetil
U lind në
Vdiq
ShtetësiaFranceze

Jacques Anquetil lindur me 8 janar 1934 ka qënë nje çiklist francez, dhe një nga 5 çiklistët fitues te Kurorës Treshe.(Tour de France, Giro d'Italia, Vuelta a España). Konsiderohet si një ndër çiklistët më të mëdhenj të historisë si profesionist, nga 1954-1969 ai rregjistroi 205 fitore.

Pjesëmarrja në Turet e mëdha

 * Giro d'Italia      * Tour de France          * Vuelta a España
  1959: 2º         1957: fitues           1962: u tërhoq (17ª tappa)
  1960: fitues       1958: nuk u n is (23ª tappa)   1963: fitues
  1961: 2º         1959: 3º
  1964: fitues       1961: fitues
  1966: 3º         1962: fitues
  1967: 3º         1963: fitues
               1964: fitues

Pasi mbaroi karrierën si çiklist, u emërua komisar teknik i kombëtares franceze për çiklizmin. Vdiq nga kanceri në vitin 1987.