Jacques Cartier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacques Cartier

Jacques Cartier (31 dhjetor, 14911 shtator, 1557) ishte eksplorues francez me origjin nga Breton.[1][2][3][4] Ai ishte europiani i pari për të përshkruar dhe hartuar [5] Gulf of Saint Lawrence dhe brigjet e Saint Lawrence River, të cilat ai i quajti "The Country of Canadas"(Vendi i Kanadës).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacques Cartier u lind më 1491[6]Saint-Malo, porti në bregu e veri-lindjesBrittany. Cartier, i cili ishte marinar, ndryshoj statusin e tij social në 1520 duke u martuar me Mary Catherine des Granches, anëtare e një familje kryesore .

Udhëtimi i parë 1534[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhëtimi i dytë 1535–1536[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhëtimi i tretë 1541–1542[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trudel, Marcel. "Cartier, Jacques". The Canadian Encyclopedia. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2010. Marrë më 2009-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jacques Cartier". Encyclopædia Britannica. Marrë më 2009-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Exploration - Jacques Cartier". The Historica Dominion Institute. Marrë më 2009-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Jacques Cartier". The Catholic Encyclopedia. Marrë më 2009-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Harta e tij është e humbur por referohemi një letre nga nipi i tij Jacques Noël, datuar 1587 dhe shtypur prej Richard Hakluyt
  6. ^ No baptismal certificate has been found, but Cartier stated his age on at least three letters. See Marcel Trudel, Histoire de la Nouvelle-France, vol. 1, p. 68.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]