James Biberaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James Biberaj (lindur më 28 korrik 1965) është një aktor amerikan me origjinë shqiptare. Ai ka lindur në Gjakove, Kosovë.

Biberaj është i njohur për filmat Drive (2011), Definitely, Maybe (2008) dhe The Hoax (2006).

Në skenën shqiptare ai është i mirënjohur për filmin shqiptar Amsterdam_Express (2014).

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Film Character
1993 Amongst Friends Passenger Narc
1995 Clouds of Magellan Kyle
1997 Made Men Vinny Morganti
1997 Silk Stalkings Officer Mangione
1997 Law & Order Reynolds
1998 Melrose Place Detective Hillman
1998 Buddy Faro Detective Franks
1999 As the World Turns Drunk at Oasis
2000 Third Watch Carl
2000 The Sopranos Maitre'D
2000 Fast Food Fast Women Trick
2001 100 Centre Street Joy Glass
2001 Law & Order Detective #2
2002 Law & Order: Special Victims Unit Vice Sergeant Edward Derrico
2002 Law & Order: Special Victims Unit Narcotics Lieutenant
2002 Recipe for Disaster Rocco
2002 Analyze That FBI Agent Miller
2003 Law & Order: Special Victims Unit Narcotics Agent #1
2003 Sex and the City FBI Agent
2004 Law & Order Darwinian
2004 National Treasure Helicopter Pilot
2005 Diamonds, Bullets & Fate Besnik
2005 Rescue Me Vinny
2005 The Producers Sing Sing Prison Guard
2005 Law & Order: Special Victims Unit ESU Captain Bauer
2006 Find Me Guilty Frank Brentano
2006 Law & Order: Criminal Intent Ted Bruno
2006 Distraction Sal
2006 The Hoax McGraw-Hill Security Guard
2007 Purple Violets Elevator Operator
2007 Gracie Sal Brown
2007 The Brave One Detective Pitney
2008 Law & Order Chief of Detectives Laird
2009 Law & Order Chief of Detectives Laird
2010 Law & Order Chief of Detectives Laird
2011 Drive Cook
2013 Golden Boy Robert Kilgore
2013 Dead Man Down Ilir
2013 The Girl on the Train Cabbie
2014 Amsterdam Express Van Doom
2014 The Blacklist Pavlovich brother #3

Biberaj gjithashtu siguroi zërin për The Police në video lojën The Warriors 2005. Dhe një nga Red Kings në Manhunt 2.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]