James Figg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James Figg (1684 - 7 dhjetor 1734) është boksier anglezë, i cili ekspozoi dhe mësoi metoda të luftimit me shpata, shkopa dhe grushta nga një bazë në Londër në shekullin e tetëmbëdhjetë. Ai njihet gjerësisht si kampioni i parë anglez i boksit pa gunga, duke mbretëruar nga viti 1719 deri në 1730.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Figg lindi në Thame, Oxfordshire tek prindërit Francis dhe Elizabeth Figg. Ai arriti njohjen duke luftuar dhe duke fituar luftimet dhe çmimet e tij të para në qytet.[1] Në vitin 1719 ai filloi shkollën e tij me qendër në një amfiteatër në Tottenham Court Road, Londër, ku mësoi boks, Ata performuan luftime dhe shfaqje të tjera. Ai e mbajti kampionatin e tij deri në pensionimin e tij në vitin 1734.[2] Ai luftoi 270 luftime dhe vetëm me një humbje. Ai ishte kampioni i parë anglez i boksit, por "gjithashtu trajneri i parë, menaxher dhe promovues."[1] Figg konsiderohet "babai i boksit" dhe u përfshi në Sallën Ndërkombëtare të Famshme të Boksit në vitin 1992.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "James Figg (1684 - 1734)". Thamehistory.net. Marrë më 20 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "James Figg". International Boxing Hall of Fame. Marrë më 20 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)