Jan Zaleski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jan Zaleski (lindi më 8 mars 1869 në Kalwaria afër Augustów (Lituania e sotme), në Mbretërinë e Polonisë - 22 gusht 1932 në Varshavë, Republika e Polonisë ) ishte biokimiste polake që dha kontribute të konsiderueshme në kuptimin e kimisë së gjakut.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1904–1907, Zaleski ishte pedagog në Universitetin Agrar të Dublanit, afër Lviv. [1] Nga 1907–1918, Zaleski punoi në Institutin Mjekësor për Gratë në Petrograd, duke filluar si asistente laboratori dhe duke u bërë Profesoreshë i Kimisë së Përgjithshme dhe Organike në 1916. Nga 1922 deri në vdekjen e tij në 1932, Zaleski ishte profesor i kimisë farmaceutike dhe toksikologjisë në Universitetin e Varshavës . Ai u bë anëtar i Akademisë Polake të Mësimit në 1921.

Kërkimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis 1895 dhe 1901, Zaleski kreu kërkime me Marceli Nencki mbi përmbajtjen e amoniakut në gjak dhe mbi shndërrimet e pigmenteve të gjakut. Në 1907, Zaleski botoi një formulë empirike të mesoporfirinës .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ZALESKI, Jan (Database entry): Scientific relations in the 19th century between Germany and Russia in the fields of chemistry, pharmacy and medicine". Saxon Academy of Sciences, Leipzig (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)