Jana Marinova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yana Marinova është aktore bullgare.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në 17 gusht 1978. Mori arsimin e saj të lartë në ekonomi. [1] Marinova është martuar 22 vjeçe dhe ka një djalë. Ka marrë pjesë në filma dhe seriale bullgare, si dhe në prodhime të huaja. Drejton shfaqje të ndryshme televizive. Pas diplomimit të saj, ajo punoi si menaxhere e ish-restorantit "Downtown", i quajtur aktualisht "Kaukaz". Ajo punoi si modele dhe në 2004 u bë " Miss Bulgaria ". [2]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2015 Yana Marinova luajti Elena Atanasova në serinë BTV Glass Home .

Që nga viti 2015 ajo është prezantuesja e " The Voice Bulgaria "

Që nga viti 2016 Marinova luajti në filmin BTV XIa . [3]

Filmatografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Year Title Role Notes
2004 Hotel "Bulgaria" Kalina
2007 Lake Placid 2 Sharon
2008 Lyudmil & Roslana Veronica
2009 Annihilation Earth Clarissa
2012 True Bloodthirst Cassandra
2013 Supercollider Dr. Frung
2014 Living Legends Monika
2014 Sniper: Legacy Crane
2016 XIa Lina
2016 Labyrinths of Love TBA
2017 Security TBA
2019 Wild and Happy
2020 Action
teatër
vit titull rol drejtor
2010 Parajsa e Re Valja Bogdan Petkanin
2012 Smyah v zalata Vicki Asen Blatechki
2013 Krimet e zemrës Leni Bogdan Petkanin
2015 Popcorns Bruke Asen Blatechki

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "slava.bg - Профилът на Яна Маринова". slava.bg (në bullgarisht). Marrë më 2017-01-28.
  2. ^ "Яна Маринова". yanamarinova.blogspot.bg (në bullgarisht). Marrë më 2017-03-17.
  3. ^ "11 А: Училищна комедия с привкус на кифли и мутри". Fakti.bg - Да извадим фактите наяве (në bullgarisht). Marrë më 2017-01-28.