Jasuxh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yasuj
ياسوج
Qytet
noform
Pamje nga qyteti
Vendndodhja
Yasuj is located in Irani
Yasuj
Yasuj

Koordinatat: 30°40′06″V 51°35′17″L / 30.66833°V 51.58806°L / 30.66833; 51.58806

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Kohgiluyeh dhe Boyer-Ahmad
Qarku Boyer-Ahmad
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 108,505 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore IRST (UTC+3:30)
Verore IRST (UTC+4:30)
Koordinatat 30° 40′ 06″ Veri

51° 35′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare www.yasuj.ir

Yasuj (Persisht: ياسوج) është qytet në provincën Kohgiluyeh dhe Boyer-Ahmad, Iran. Qyteti ka pasur 108,505 banorë më 2011.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yasuj është vendi ku Aleksandri i III i Maqedonisë dhe ushtri e tij maqedonase sulmoi Portat Persiane. Muezeu Yasuj, i cili është hapur më 2002, shfaqi monedha, statuja, qeramika dhe enë prej bronzit.