Jump to content

Xhavaharlal Nehru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Jawaharlal Nehru)
Nehru dhe Gandi në vitin 1942

Xhavaharlal Nehru (hindisht: जवाहरलाल नेहरू Jawaharlal Nehru, 14 nëntor 1889 – 27 maj 1964) ishte kryeministri i parë i Indisë dhe figurë qendrore në politikën indiane para dhe pas pavarësisë. Ai nën mbikëqyrjen e Mahatma Gandit u shfaq si udhëheqës i lartë i lëvizjes për pavarësimin e Indisë dhe udhëhoqi Indinë nga themelimi i saj si një komb i pavarur në vitin 1947 deri në vdekjen e tij në vitin 1964. Ai konsiderohet arkitekt i shtetit bashkëkohor indian: një republikë sovrane, socialiste, laike dhe demokratike. Ai njihej edhe si Pandit Nehru për shkak të origjinës së tij nga panditët e Kashmirit, ndërkohë që shumë fëmijë indian e njihnin atë me nofkën Chacha Nehru (hindisht për "Xhaxhi Nehru").[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Indian National Congress". inc.in. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nation pays tribute to Pandit Jawaharlal Nehru on his 124th birth anniversary | Latest News & Updates at Daily News & Analysis". dna. 14 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2017. Marrë më 18 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)