Jean Bart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i Jean Bart nga Mathieu Elias

Jean Bart (21 tetor 1650 - 27 prill 1702) ishte komandantë detar dhe rrëmbyes francez.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean Bart lindi në Dunkirk[1] në një familje detare, djali i një marinari, i cili është përshkruar ndryshe si një peshkatar[2] ose komandant pirat.[3] Ai pothuajse me siguri foli holandisht, në atë kohë gjuhën amtare në rajon, dhe emri i tij i lindjes ishte Jan Baert.[2][4][5]

Karriera detare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur ishte i ri, Bart shërbeu në marinën holandeze nën admiralin Michiel de Ruyter.[3] Kur filloi lufta midis Francës dhe Provincave të Bashkuara në vitin 1672, ai hyri në shërbimin francez. Meqenëse personat që nuk kishin lindje fisnike në ato ditë, nuk mund të merrnin gradën e oficerit në marinë, ai u bë kapiteni i një prej rrëmbyesëve të Dunkirk. Në këtë aftësi ai shfaqi trimëri mahnitëse, kështu që Luigji XIV e dërgoi atë në një mision të veçantë në Mesdhe, ku ai fitoi dallim të madh.

Në pamundësi për të marrë një komandë në marinë për shkak të lindjes së tij të ulët, ai mbajti një lloj komisioni të parregullt, por ai pati një sukses të tillë që u bë një toger në vitin 1679. Ai u bë një terror për marinën holandeze dhe një kërcënim serioz për tregtinë të Holandës. Në një rast, me gjashtë anije, ai përshkoi një flotë bllokuese, shkatërroi një numër të anijeve të armikut dhe bashkoi një transport gruri të sigurt në portin e Dunkirk. Ai u ngrit me shpejtësi në gradën e kapitenit dhe më pas në atë të admiralit.

Martesa dhe fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u martua me 16-vjeçaren Nicole Gontier më 3 shkurt 1676. Ata patën katër fëmijë para se Nicole vdiq më 1682. Djali i tyre më i vjetër, François Cornil Bart u bë zv.admiral.

Pastaj ai u martua me Jacoba Tugghe më 13 tetor 1689. Ata kishin dhjetë fëmijë. Ai nënshkroi kontratën e tij të martesës, e cila është ende në skedar në Dunkirk, me emrin "Jan Baert".

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jean Bart paraqitet si një personazh në The Baroque Cycle nga Neal Stephenson.
  • Në anime dhe manga One Piece, një rob që u bë pirat u emërua pas Jean Bart.
  • Libri Het Eerste Litteken i shkrimtarit flamand Johan Ballegeer është një adaptim i historisë jetësore të Jan Baert.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baptismal record" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2012. Marrë më 11 mars 2020.
  2. ^ a b "Bart, or Baert, Jean". The American cyclopaedia (në anglisht). fq. 343. Marrë më 3 qershor 2011.
  3. ^ a b "Bart, Jean". A Naval Encyclopædia (në anglisht). Vëll. 1. L. R. Hamersly & co. 1880. fq. 67. Marrë më 3 qershor 2011.
  4. ^ De Vries, André (2007). Flanders: a cultural history (në anglisht). Oxford University Press. fq. 273. ISBN 0-19-531493-X. Marrë më 3 qershor 2011.
  5. ^ Guerin, Leon (1851). Histoire Maritime de France (në frëngjisht). Paris: Dufour & Mulat. fq. 479. OCLC 464444400. Marrë më 3 qershor 2011. Jan Baert.