Jean Chrétien

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jean Chrétien
Jean Chrétien 2010.jpg
Kryeministri i 20-të i Kanadasë
Në zyrë
4 nëntor 1993 – 12 dhjetor 2003
PasardhësiKim Campbell
Pasuar ngaPaul Martin
Kryetari i Opozitës Kanadeze
Në zyrë
21 dhjetor 1990 – 4 nëntor 1993
PasardhësiHerb Gray (Provizor)
Pasuar ngaLucien Bouchard
Zv.Kryeministri i Kanadasë
Sekretari i Punëve të Jashtme
Në zyrë
30 qershor 1984 – 17 shtator 1984
PasardhësiAllan MacEachen
Pasuar ngaErik Nielsen (Zv. KM)
Joe Clark (PJ)
Ministri i Energjitikës, Minierava dhe Resurseve
Në zyrë
10 shtator 1982 – 30 qershor 1984
PasardhësiMarc Lalonde
Pasuar ngaGerald Regan
Ministri i Drejtësisë
Në zyrë
3 mars 1980 – 9 shtator 1982
PasardhësiJacques Flynn
Pasuar ngaMark MacGuigan
Ministri i Financave
Në zyrë
16 shtator 1977 – 4 qershor 1979
PasardhësiDonald Stovel Macdonald
Pasuar ngaJohn Crosbie
Ministri i Industrisë dhe Tregëtisë
Në zyrë
14 shtator 1976 – 15 shtator 1977
PasardhësiDon Jamieson
Pasuar ngaJack Horner
Ministri i Thesarit
Në zyrë
8 gusht 1974 – 13 shtator 1976
PasardhësiCharles Drury
Pasuar ngaBob Andras
Ministri i Çështjeve Indiane dhe Zhvillimit të Veriut
Në zyrë
5 korrik 1968 – 7 gusht 1974
PasardhësiArthur Laing
Pasuar ngaJudd Buchanan
Të dhënat vetjake
Lindur më (1934-01-11) 11 Janar, 1934 (88 vjeç)
Shawinigan, Kebek
KombësiaKanadez
Partia politikePartia Liberale e Kanadasë
ProfesioniJurist

Joseph Jacques Jean Chrétien (11 janar, 1934, Shawinigan, Kebek), politikan Kanadez. Kryeministër i Kanadasë në periudhën 1993-2003.