Jump to content

Jeane Dixon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jeane L. Dixon ( 5 janar 190425 janar 1997) ishte një astrologe amerikanee që arriti kulmin e popullaritetit të saj në 1960 në SHBA, pasi zonja e parë, Nensi Reagan i kërkoi këshilla në lidhje me presidencën e të shoqit, Ronald Reagan. Ajo njohet për parashikimin e saktë të vrasjes së presidentit John F. Kennedy dhe vdekjes së Martin Luther King.

Dixon frymëzoi teorinë e një matematikani në atë kohë, sipas të cilës, njerëzit kanë tendencën të sjellin ndërmend gjithmonë parashikimet e sakta, ndërsa injorojnë numrin e madh të parashikimeve që nuk dalin.

Referencca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta Shekulli