Jeras

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jerasi
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Shkodrës
Rrethi: Rrethi i Malësisë së Madhe
Komuna: Komuna Kastrat
Targat e automjeteve: MA
Përdorimi i stampës

Jerasi ose Jerani është një fshatkomunën Kastratrrethin e Malësisë së MadheShqipërisë.

Gojëdhëna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I pari i fisit të Kastratit kishte një vajzë, Jerën, e cila u kthye e vejë në shtëpinë e prindërve. I ati, Detli i dha tokë për të vejnuar dhe rritur djalin. Shpjegohet se që i qe dhënë, përbënte halere - tokë e përbashkët brenda bashkësisë[1].

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ulqini K., Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror, Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë, 1991.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]