Jump to content

Jerry Garcia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jerry Garcia
Garcia duke performuar më 1977, Fox Theatre, Atlanta, Georgia
U lind në
Jerome John Garcia

1 gusht 1942
San Francisco, Kalifornia, SHBA
Vdiq9 gusht 1995 (53 vjet)
Forest Knolls, Kalifornia, SHBA
Profesioni
 • Kitarist
 • këngëtar
 • kantautor
Vite aktiviteti1960–1995
Bashkëshorti/jaSara Ruppenthal (m. 1963; divorcuar)
Carolyn Adams (m. 1981; div. 1984)
Manasha Matheson (m. 1990)
Deborah Koons (m. 1994, deri në vdekjen e tij)
Fëmijë4
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrumenti
 • Kitar
 • banjo
 • kitarë çeliku me pedale
 • vokal
Labeli
Anëtarët e kaluar
Websitejerrygarcia.com

Jerome John Garcia (1 gusht 1942 – 9 gusht 1995)[1][2][3][4] ishte një muzikant amerikan më i njohur për të qenë kantautor, kitarist dhe një vokalist me grupin rock Grateful Dead, të cilin ai e themeloi dhe që u bë i njohur gjatë kundërkulturës së viteve 1960. Edhe pse ai e mohoi rolin, Garcia u pa nga shumë njerëz si udhëheqësi i grupit.[5] Ai u fut në Rock and Roll Hall of Fame në vitin 1994 si anëtar i Grateful Dead.

Si një nga themeluesit e saj, Garcia performoi me Grateful Dead për të gjithë karrierën 30-vjeçare të grupit (1965–1995). Garcia gjithashtu themeloi dhe mori pjesë në një sërë projektesh anësore, duke përfshirë Saunders–Garcia Band (me mikun e vjetër Merl Saunders), Jerry Garcia Band, Old & In the Way, dyshet akustike Garcia/Grisman dhe Garcia/Kahn, Legion of Mary, dhe New Riders of the Purple Sage (të cilën ai e themeloi me John Dawson dhe David Nelson) Ai gjithashtu publikoi disa albume solo dhe kontribuoi në një numër albumesh nga artistë të tjerë gjatë viteve si muzikant i sesionit. Ai ishte i mirënjohur për luajtjen e tij të veçantë në kitarë dhe u rendit i 13-ti në kopertinën e Rolling Stone "100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave" më 2003.[6] Në versionin 2015 të listës ai u rendit në #46.[7]

Garcia ishte i njohur për aftësinë e tij muzikore dhe teknike, veçanërisht aftësinë e tij për të luajtur një sërë instrumentesh dhe për të mbajtur improvizime të gjata. Garcia besonte se improvizimi e largonte stresin nga loja e tij dhe e lejonte atë të merrte vendime të momentit që nuk do t'i kishte marrë qëllimisht. Në një intervistë të vitit 1993 me Rolling Stone, Garcia vuri në dukje se "preferencat e mia janë për improvizimin, për ta bërë atë ndërsa vazhdoj. Ideja e zgjedhjes, e eliminimit të mundësive duke vendosur, është e vështirë për mua". Me origjinë nga ditët e "provave të acidit", këto improvizime ishin një formë eksplorimi në vend të luajtjes së një kënge të shkruar tashmë.[8]

Më vonë në jetë, Garcia luftoi me diabetin. Në vitin 1986, ai shkoi në koma diabetike që gati i kushtoi jetën. Edhe pse shëndeti i tij i përgjithshëm u përmirësua disi pas incidentit, ai vazhdoi të luftonte me obezitetin, duhanin dhe varësitë e gjata ndaj heroinës dhe kokainës.[5] Ai po qëndronte në një strukturë rehabilitimi nga droga në Kaliforni kur vdiq nga një sulm në zemër më 9 gusht 1995 në moshën 53 vjeçare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Keefer, Bob (10 gusht 1995). "Death of an icon". Eugene Register-Guard (në anglisht). (Oregon). fq. 1A.
 2. ^ "Grateful Dead guitarist Jerry Garcia dies at 53". Spokesman-Review (në anglisht). (Spokane, Washington). wire reports. 10 gusht 1995. fq. A1.
 3. ^ Locke, Michelle (10 gusht 1995). "His long strange trip comes to a close". Lewiston Morning Tribune (në anglisht). (Idaho). Associated Press. fq. 1A.
 4. ^ Jon Pareles (10 gusht 1995). "Jerry Garcia of Grateful Dead, Icon of 60's Spirit, Dies at 53". The New York Times (në anglisht). fq. A1.
 5. ^ a b "The Grateful Dead". Rock and Roll Hall of Fame Inductees (në anglisht). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc. 1994. Marrë më 25 prill 2007.
 6. ^ "The 100 Greatest Guitarists of All Time". Rolling Stone (në anglisht). 2003. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2007. Marrë më 14 korrik 2007.
 7. ^ "100 Greatest Guitarists". Rolling Stone (në anglisht). 18 dhjetor 2015. Marrë më 8 tetor 2018.
 8. ^ DeCurtis, Anthony (2 shtator 1993). "Jerry Garcia: The Rolling Stone Interview". Rolling Stone (në anglishte amerikane). Marrë më 4 prill 2019.