Jimmy Neutron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aventurat e Jimmy Neutron : Boy Genius , shpesh shkurtohet në vetëm Jimmy Neutron , është një kompjuter animuar seri televizive amerikane krijuar nga John A. Davis . Është 2002 spin- off të 2001 film Jimmy Neutron : Boy Genius . Ajo fillimisht transmetuar në Nickelodeon për tre sezone nga 20 korrik 2002 deri më 25 nëntor, 2006. Përmbajtja [ hide ] 1 komplot dhe karaktere 2 karaktere të tjera ( studentë , mësues, miq ) 3 nemeses Jimmy 4 Crossovers 5 Media 5.1 Episodet 5.2 Marathon Speciale 5.3 Pilot ( 1998-2001 ) 5.4 DVD liron 6 Spin - off 7 Theme 8 Shiko edhe 9 Referimet 10 Lidhje të jashtme Plot dhe karaktere [ edit]

komplot dhe karaktere[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • James Isaku " Jimmy " neutron ( Debi Derryberry ) është protagonist kryesor i TV seri . Ai është një djalë periferike , 11 vjeç për pjesën më të madhe të seri , me një IQ mahnitëse dhe një dashuri për shkencën . Zakonisht , shpikje e tij të shkaktojë më shumë dëm sesa dobi për qytetin e Retroville , ku shumica e episodeve një karakter me inteligjencë nën- normale keqpërdor shpikje e tij , por që nuk ndalet duke u përpjekur atë nga . Shumica e kohës , ai është i zënë shpëtuar qytetin nga eksperimentet e tij të gabuara shkuar . Ai është miqtë më të mirë me Karl dhe Sheen . Emri i tij mesme rrjedh nga Isaac Newton , fizikani i famshëm . Në film , Jimmy veshur pantallona të shkurtra blu dhe këpucë ngjyrë kafe . Në emisionin televiziv , ai vesh xhinse blu gri dhe atlete Converse . Ai është një nga tre karaktere të jetë i pranishëm në çdo episod tjetër të Karl dhe Sheen .
  • Carlton Ulysses " Carl " Wheezer ( Rob Paulsen ) është i turpshëm , miku astmatik Jimmy më i mirë i cili ka një obsesion të sëmurë me llamas dhe mom Jimmy . Një shembull i makthi e tij është fakti se ai ka raftet e llama bazuar video games në të cilën një episod Jimmy përdor një nga shpikjet e tij për të udhëtuar në lojë . Carl është alergjik në shumë gjëra , duke përfshirë edhe macet, breshka dhe Sheen , por ai ende ndihmon Jimmy me eksperimentet e tij . Carl është mbipeshë , dhe ka flokë të kuqe dhe syze . Ai vesh xhinse të gjelbër dhe një këmishë me shirita të kuq dhe të verdhë me një rrip . Në film , Carl veshur aski , por në shfaqje televizive , ai nuk e veshin aski . Ai është gjithashtu një nga tre karaktere të jetë i pranishëm në çdo episod , së bashku me Jimmy dhe Sheen .
  • Cynthia Aurora " Cindy " Vortex ( Carolyn Lawrence ) është sassy , i pavarur , rivali intelektuale Jimmy , dhe interesi më vonë dashuri . Ajo ka një qen me emrin " Humphrey ", i cili thotë se është qeni më i mirë në Retroville . Shoqja e saj më e mirë është Libby Folfax . Në filmin e Cindy është parë veshur një këmishë rozë buttoned , xhinse të zeza , këpucë rozë , dhe flokët e saj vetëquajtur në pigtails . Ky dizajn i Cindy është përdorur më shpesh për Jimmy Neutron video games . Gjithashtu nëmini shkurtër e Jimmy Neutron drejtë Dog Mirë , Tricks Vjetër , Cindy vesh një fustan rozë dhe në film , ajo ka pigtails dhe vesh një buton poshtë këmishë rozë . Por në shfaqje televizive , flokët e saj është e organizuar në një ngjyrë e flokëve me një top vdekje në litar të zezë , pantallona kaki , dhe këpucë rozë të bisedoj me një top të gjelbër .
  • Sheen Juarrera Estevez ( Jeffrey Garcia ) është hyperactive mik tjetër Jimmy mirë . Ai është i fiksuar me një superhero libër komik , ultra - Zotit . Sheen nganjëherë nuk e kuptojnë realitetin e gjërave . Ai jeton me babain e tij . Sheen u emërua pas Martin Sheen , kreu i një familje aktorësh ( mbiemri i të cilit në jetën e vërtetë është Estévez ) . Ai ka një dëshirë e fortë për Libby Folfax . Ai më pas bëhetprotagonist kryesor i të tregojnë spin- off Planet Sheen . Ashtu si Jimmy dhe Carl , Sheen është gjithashtu një nga tre karaktere të jetë i pranishëm në çdo episod .

Nicholas " Nick " Dean ( Candi Milo ) është' cool guy ' që të gjithë të do në shkollë , sidomos vajzat . Ai nuk është saktësishtdjalë i zgjuar , por ai e bën për atë me duket e tij , në disa episode ai duket i harmonishëm . Hobi i tij kryesor është skateboarding , por ai gjithashtu i pëlqen kënduar opera gjermane . Ai vishet si një meksikan me flokët gelled , xhins dhe xhaketa lëkure , dhe xhinse prangosur pak . Ai është gjithashtu të prirur për të lëndimit . Në shumicën e episode ai është në , ai zakonisht përfundon duke bërtitur " OW këmbën " dhe thyer atë . Ai është parë me një këmbë të thyer në një episod , në të cilin këmba e tij është plotësisht me kokë poshtë , dhe në episodin , " Lady Sings Lajmin " , është raportuar se ai kishte thyer këmbën e tij për herë të 15-të të atij viti .

  • Liberty Danielle " Libby " Folfax ( Crystal Peshorja ) është shoku më i mirë e Cindy . Ajo e do funk / hip - hop / R & B dhe Gadgets elektronike . Më vonë në shfaqje , ajo mori një krejt të ri Makeover e flokëve dhe një këmishë me shirita - trëndafili . Libby është 11 , dhe në sezonin e parë që ajo nuk duket në logon e titullit , por kur ajo bëhet më e përfshirë në shfaqje në sezonin e dytë , ajo është shtuar në logo . Ndryshe nga miqtë e Jimmy , Libby është treguar për të bërë mirë në shkollë , por nuk është në nivelin e Jimmy apo Cindy në aspektin e intelektit . Në filmin dhe gjysmën e parë të serisë flokëve Libby -së është deri në një simite , me një zhurmë të madhe që mbulon syrin e saj të majtë . Ajo vesh një fustan të gjelbër, të gjelbër , çorape dhe këpucë të zeza veshje . Më vonë , në episodin " Partia Beach Mummy " , ajo mori një Makeover me braids e saj të ri cornrow , këmishë rozë , shirita , pantallona jean blu , dhe këpucë ngjyrë kafe .

Judith " Judy " neutron ( Megan Cavanagh ) është nëna Jimmy . Ajo e do dhe ështëstereotipik 1950 amvise . Stili i saj është edhe tipike dhe flokët e saj është në një prerje të veçantë , zakonisht vënë re në një episode disa . Sigurisht , ajo e do familjen e saj dhe i jep Jimmy këshilla për jetën dhe aventurat e tij . Burri i saj " Hugh " i referohet asaj si " Sugar Booger " ose " Gjalpë Biscuit " , dhe ai beson se ajo bën pies më të mirë . Ajo ishte hipnotizuar katër herë gjatë gjithë serinë . Ajo ishte hipnotizuar një herë , në Jimmy Timmy orë energji elektrike , për të besuar se ajo ishte mami i Fuqishëm dhe vrapoi amok duke besuar se ajo ishte një superhero . Hubert Beaumont " Hugh " neutron ( Marku DeCarlo ) është babai Jimmy . Ai është me të vërtetë budalla dhe clutsy por do Jimmy dhe gruan e tij që ai shpesh e quan " Sheqeri Booger " ose " Gjalpë Biscuit " . Hugh punon në rosë e egër Motors si një shitës makinë . Ai është i fiksuar me rosat , dhe ushqime e tij të preferuar janë byrek dhe dolli . Goddard ( Frank Welker ) është qen i sigurt robotik Jimmy . Duke marrë parasysh se ai është bërë i sprockets, qarqeve dhe Widgets , Goddard bën shoku më i mirë i një njeriu të madh . Plus , ndryshe nga të vërtetë të jetës kushërinjtë e tij i qenit , Goddard mund të transformohet në një vrau tërë të mjeteve të dobishme , automjeteve , dhe pajisjet e tjera për Jimmy . Goddard ende ka një Kinks pak për të punuar jashtë , por ndryshe , ky qen dixhital është e përkryer ( cyber ) shok i qenit . Një prej markave tregtare Goddard është " duke luajtur vdekur ", në të cilën ai shpërthen , dhe pastaj ai automatikisht reassembles veten disa sekonda më vonë . Goddard është emëruar pas Robert H. Goddard , "babai i raketari " .

Karaktere të tjera (studentë, mësues, miq )[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusion Jet : Një agjent i fshehtë ndihmuar nga Jimmy në luftën kundër Profesor fatzi dhe vajza e tij e bukur Gorgeous . Ai është parë për herë të parë në episod " Operacionin : Shpëtim Jet Fusion " . Ai është shprehur nga aktori Christian Slater . Butch Pakovski :pak xhoko - jawed , detyroj mençur i Shkollës Fillore Lindbergh që nuk ka shumë miq në të gjitha ( përveç vëllait më të ri - emrin e tij të panjohur ) . Ai është parë më së shumti Shtypës landër dhe Carl . Ai është shprehur nga Rob Paulsen . Brittany : shok klase Jimmy . Ajo mund valle mirë , pasi ajo është parë duke vallëzuar me Cindy dhe Libby si një partner të tretë . Ajo korruptuar Libby që të jetë partneri i saj shkencë me një CD muzikë në " Ngritja e pikon kore " . Ajo është shprehur nga Candi Milo . Arnie : shok klase Jimmy . Ai është shprehur nga Candi Milo nga 2001 dhe Jeff Garcia nga viti 2006 . Courtney Tyler : shok klase Jimmy . Ajo është shprehur nga Peshorja Crystal 2001-2006 . Nissa : shok klase Jimmy dhe disi rivale në episodin " Shih Jimmy Run ", që i pëlqen të kaloni litar . Ajo është përshkruar si i lumtur , me flokë bjonde , një këmishë të verdhë , pantallona blu , dhe një çehre të lehta . Ajo është shprehur nga Candi Milo 2001-2006 . Nathan : Një nga shokët e klasës e Jimmy . Ai është një karakter i heshtur . Betty Quinlan : shtrydhje parë Jimmy që i pëlqen magjike , të kënduarit , vallëzim dhe duke vepruar . Ajo është shprehur nga Kath Soucie . Znj Winnifred Fowl : Një mësues i klasës së 5-të të shkollës fillore Lindbergh . Ajo është shumë e ëmbël dhe e bën zhurmë të pazakontë clucking dukej një pulë ( kështu emrin e saj ) . Ajo ishte një " Rodeo Mbretëresha " përpara se të bëhet një mom . Flitej se ajo datë Thomas Edison dhe se ajo u martua me një njeri-ujk . Ajo është e miq me kryesor Willoughby . Ajo është shprehur nga Andrea Martin . Kryesor Willoughby :yndyrë kryesor i Shkollës Fillore Lindbergh . Energjik, entuziast , dhe mbi krye , ai duket të jetë çdo gjë e mirë një drejtor i shkollës fillore duhet të jetë . Ai është i arritshëm , lloji , dhe ka një natyrë të butë për të mos përmendur se ai është në mënyrë të drejtë në errësirë ​​kur bëhet fjalë për shumicën e aspekteve të jetës . Pavarësisht nga kjo , ai duket se ka një aftësi për profesionin e tij të zgjedhur . Ai duket të vërtetë e kujdesit për dijetarët e tij , dhe e ka marrë në mënyrë të qartë kohë për t'u njohur me secilin . Ai gjithashtu ka dashuri për kittens . Ai është shprehur nga Rob Paulsen . Traineri Gruber :Trajneri i fortë , muskuloz e Shkollës Fillore Lindbergh . Trajneri Gruber ka flokë të zezë me një mjekër të shkurtër , një kapak të kuqe, me mëngë të shkurtra T-shirt, pantallona të shkurtra të zeza , dhe këpucë të zeza . Ai është shprehur nga Jim Belushi . Hilgo :mensë kuzhinier . Ajo ishte portretizuar si një grua të madhe ruse me gatim të tmerrshme . Ajo ështëkuzhinier stereotipik shkollës . Ajo është shprehur nga Jill TALLEY . Ajo gjithashtu ka shërbyer si nëpunës prindërve Jimmy në " Koha është para" . Bolbi Stroganovsky : Një student i këmbimit i huaj i cili është president klasë ( sepse të gjithë kandidatët e tjerë ishin skualifikuar për të mashtrimit ) . Ai nuk ka aftësi shumë të mira angleze të folur , edhe pse ai ka tendencë për të kënduar një këngë do " Slap , mu , mu ! Duartrokas , duartrokas , duartrokas ! " në mënyrë të përsëritur . Ai i ka sytë të mëdha, flokë të zeza , dhe ka tendencë të veshin xhaketa e triko . Gjithashtu , vihet re se ai është një aktor Shakespearean , pavarësisht mungesës së aftësive në të folur anglisht . Ai është shprehur nga Phil LaMarr Nemeses Jimmy [ edit ]

Profesor Finbar shëmtuar : Një antagonist përsëritura të seri . Ai është gjithashtu një nga nxënësit e shkollave të fundit zonjës shpendët së. Fatzi është një e vogël , afër - kthjellët , tullac , i shkurtër , i çuditshëm , i vjetër , gjeni i lig , i cili është një nga mendjet më të shkëlqyer dhe të këqija të planetit , dhe ai do të jetë edhe më e rrezikshme në qoftë se ai nuk e kishtekeq zakon të përfunduar atë që ai kurrë nuk fillon ! Fatzi është e vendosur për të marrë Jimmy për të përfunduar projektet e tij për atë që ai nuk arriti të atyre vetë . Fatzi ishte një herë një djalë i vogël , i cili nuk arriti të realizonte asgjë ( as edhe një fjali ) . Ai është shprehur nga Tim Curry . Beautiful Gorgeous ( emri i vërtetë Georgia shëmtuar ) : e bija e profesor fatzi ' . Ajo është një villainess keqe . Kur Beautiful Gorgeous ishte fëmijë , ëndrra e saj ishte të bëhet personi i cili e vë " ato pak gjëra plastike në skajet e shoelaces " ( këto janë quajtur aglets ) , edhe pse ajo mund të ketë qenë shtrirë . Ishte një karakter të përshtatshëm për lojë në lojë video " SpongeBob SquarePants shfaqur Nicktoons : Globs e kijametit " . Ajo është shprehur nga Wendie Malick . Mbreti Goobot V :antagonist kryesor ifilmit funksion Jimmy Neutron : Boy Genius dhe episode të Lidhjes së Villains dhevezë - pire Strikes Back . Ai u përpoq për të vrarë Jimmy dhe banorët qyteteve nga të ushqyerit e tyre të perëndisë së tij , Poultra , në filmin 2001 Jimmy Neutron : Boy Genius . Ai më vonë u përpoq të vriste Jimmy duke u kthyer banorët kundër tij dhe duke përdorur ADN- klon skanerin e Jimmy -së për të krijuar një Poultra të re dhe të bëjë Poultra hanë banorët qyteteve . Më vonë , ai mblodhi me disa nemeses Jimmy dhe u braktisur më vonë në periudhën Kretak me pjesën tjetër të villains , kërcënuar nga një Tyrannosaurus Rex . Twonkies : një specie aliene nga Twonkus kometë 3 . Ata shkojnë nëpër 3 faza të jetës . Çdo metamorfozë është shkaktuar nga muzika . Faza e parë është një krijesë e vogël fuzzy bukur . Megjithatë , kur të ekspozuar ndaj muzikës ata morph në mes të mesme monsters që prishin burimin e muzikës . Faza përfundimtare është shkaktuar nga të Twonkies formuar së bashku për të përfunduar një përbindësh gjigand 8 këmbë . Kjo është e mundur më në fund , kur ata e kuptojnë se zëri Sheen -së të kënduarit është aq e keqe ajo është e njohur si anti- muzikë të përbindësh dhe ajo bie në gjumë , duke lejuar Jimmy për të nisur atë përsëri në kometë . Megjithatë , Twonkie Sheen mbetet un - shndërrua dhe prodhon më shumë Twonkies . Nuk ka më një problem me ta morphing , porduke mbetur disa të bërë cameos gjatë gjithë sezonit të 3- duke përfshirë në fund të episodit të fundit ende nuk e shkatërruar . Efektet e tyre zë janë bërë nga Frank Welker Eustace Strych : Djali më i pasur në Retroville . Eustace u tërhequr për Cindy , por më pas e përdorur atë si një mjet për të marrë për Jimmy . Ai është shprehur nga Rob Paulsen Foshnja Eddie : Foshnja Edward ( Eddie ) neutron ishte kushëriri i keq fëmija Jimmy , i cili ka zërin e një njeri i rritur , kur ai flet në zërin e tij normale , ai pastaj papritmas flet me zë të fëmijës , kur i rrethuar nga grownups duke thënë , " Goo ! " . Veshje vetëm Eddie është një pëlhurë me lajle , dhe shpesh ka një gjel sheqeri të kuqe Swirly . Ai është vetëm 17 1/2 muajsh . Eddie beson se ai është shumë zgjuar se Jimmy . Në " Përplasja e Cousins ​​" , Eddie tentoi të vriste familjen e tij duke vënë bomba në një tortë ditëlindje për të vjedhur pasurinë e hallë Amanda , por dështoi . Ai ishte shprehur nga Mark DeCarlo cili gjithashtu zëra baba e Jimmy -së , Hugh . Paul Greenberg i cili ka zë Brobot gjithashtu shprehu atë duke siguruar efekte zanore baby. Pavarësisht inteligjencës dhe të rritur zërin e tij , ai është ende i papjekur mentalisht pasi ai është fizikisht . Ai qan kur i mërzitur , zemërohet kur Jimmy shkatërron lëviz me zhurmë e tij , kërkon kupën e tij sippy dhe gjithmonë duhet të ndryshohet . Ai gjithashtu shfaqet në Lidhja e Villains . E keqja Jimmy : Një nga klonet e Jimmy krijuara në " Send në klone " episod . Crossovers [ edit ]

Aventurat e Xhimi Neutron ka kaluar me The Mjaft Oddparents tri herë në episode quajtur Jimmy / Timmy Fuqia Ore 1 , 2 , dhe 3 Media [ edit ]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Lista e Aventurat e Jimmy Neutron : Boy Genius episode Episodet e Stinorit të transmetuar origjinal Sezoni premierë Sezoni finale 1 20 20 korrik 2002 13 qershor 2003 2 22 1 gusht 2003 11 nëntor 2004 3 25 9 korrik 2004 25 nëntor 2006

Maratona e veçantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 maj 2007, Nickelodeon transmetuar një maratonë të veçantë të quajtur Genius , Sheenius , apo në Betweenius ? e cila paraqiti episode të përzgjedhur nga tifozët e seri , një quiz personalitetit të nick.com , dhe një version të rishikuar të filmit shfaq komentin në univers - nga personazhet e Jimmy , Sheen , dhe Carl . Ka pasur edhe tre film televiziv kravatë- ins meMjaft Oddparents , në orët e Jimmy Timmy Power. Në këto shfaqje , pesë personazhet kryesore nga Jimmy Neutron takohet me Timmy , godparents e tij dhe dy miqtë e tij më të mirë Chester , dhe AJ , dhe shpesh kalojnë në mes secilit prej botëve të tyre e 2D dhe 3D animacion .

Pilot (1998-2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piloti , i quajtur " Runaway Rocketboy , " Jimmy përfshin testimin e një anije me raketa që ai ka shpikur , dhe më vonë e përdor atë , kur ai pa dashje pengohet mbi një komplot Yolkian për të pushtuar Tokën . Piloti u transmetua në episode të shkurtra mini në Nickelodeon para lëshimit të filmit , dhe komplot i saj është përdorur për film Jimmy Neutron : Boy Genius . Piloti më vonë u përfshi si një shtesë në " Konfuzioni Fusion " DVD . Ajo ishte menduar fillimisht për të ajrit si një të shkurtër mbi KaBlam ! , Por shfaqja u anulua paraepisod transmetuar . Piloti kishte disa dallime nga seri kryesore . Shumica e sidomos , rrobat ishin të ndryshme ,këngë temë ishte më e gjatë me disa rreshta që janë prerë më pas , Goddard u shprehura nga Kim saksone , në vend të Frank Welker , dhe Carl Wheezer ngjante atit të tij . Kartë Titulli kishte një foto në skenë , si të gjitha Nicktoons e tjerë në atë kohë . Gjithashtu ,nuskë Productions e ADN-së ishte një mace animuar .

DVD liron[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Title Rajoni Rajoni 1 2 Rajoni 4 Më të mirë të Season 1 shtator 16, 2008 [ 1 ] - Më të mirë të Season 2 shtator 16, 2008 [ 2 ] - Best of Season 3 16 shtator 2008 [ 3 ] - Konfuzion Fusion 27 maj, 2003 [ 4 ] 2 shkurt 2004 [ 5 ] 8 tetor 2003 [ 6 ] Deti i Trouble 7 tetor 2003 [ 7 ] 16 maj 2005 [ 8 ] 24 marsit. 2005 [ 9 ] Fusion Jet 4 nëntor 2003 [ 10 ] 15 gusht 2005 [ 11 ] 7 korrik 2005 [ 12 ] Sulmi i 16 i Twonkies nëntor , 2004 [13] 27 mars 2006 [ 14 ] 6 prill 2006 [ 15 ] Partia në neutron -së - 4 shtator 2006 [16] 21 shtator 2006 [ 17 ] Mbreti i marsit - 5 korrik 2007 [ 18 ]

Spin - off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Planet Sheen Një seri spin- off , Planet Sheen , u përqëndrua në Sheen Estevez , i cili aksidentalisht u ul në planetin Zeenu në pilot- episodin Jimmy Neutron -së . 26 episodet janë prodhuar nga O Entertainment . [ 19 ] Planet Sheen debutoi më 2 tetor, 2010. T.U.F.F. Puppy debutuar në të njëjtën ditë . Që nga 2013,spin- off është anuluar , me episodin final që ka transmetuar më 15 shkurt 2013. Theme [ edit ]

Tema Kënga është shkruar fillimisht nga Brian kalldrëm për pilot episod . Bowling për Supë më vonë do të rindërtuar dhe zgjeruar temë kalldrëm -së për version film temë . Në fund të fundit tema origjinale është mbajtur për seri TV intro dhe Outro .