Joëlle Pineau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joëlle Pineau (e lindur në vitin 1974) është një Shkencëtare Kompjuterike Kanadeze dhe Profesoresh e Asociuar në Universitetin McGill. Ajo është udhëheqëse e laboratorit të Inteligjencës Artificial të Facebook-ut (FAIR).

Jeta dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pineau ka lindur në Ottawa, Ontario. [1] Ajo ka luajtur violinë në orkestrën simfonike të Otavës. [1][2] Pineau ka studiuar inxhinieri në Universitetin e Waterloo. [3] Ajo përfundoi arsimin e saj pasuniversitar në robotikë në Universitetin Carnegie Mellon në 2004. [3][4] Një kapitull i tezës së magjistraturës së Pineau-t, përsëritje e vlerës së bazuar në pikë: Një algoritëm në çdo kohë për POMDP-të, është botuar dhe cituar pothuajse 1000 herë. [5] Teza e saj e doktoraturës, Planifikimi i Trakueshëm nën paqartësi: Shfrytëzimi i Strukturës, u mbikëqyr nga Sebastian Thrun dhe Geoff Gordon. [6]

Kërkim shkencor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pineau zhvillon modele për algoritme dhe modele që lejojnë të mësuarit në fusha pjesërisht komplekse. Ajo është bashkëdrejtuese e laboratorit të arsyetimit dhe mësimit të Universitetit McGill. [7] Ajo krijoi dy start-upe që zhvillojnë asistentë robotikë për të moshuarit; iniciativa SmartWheeler dhe platforma Nursebot. [8][9] SmartWheeler është një karrocë me rrota multi-modale që kombinon inteligjencën artificiale dhe robotikën. [10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Castonguay, Alec. "Le CV : Joëlle Pineau". L’actualité (në frëngjishte kanadeze). Marrë më 2018-07-28.
  2. ^ "Facebook: Qui est Joëlle Pineau, la femme qui pèse dans le milieu de l'intelligence artificielle?". www.20minutes.fr (në frëngjisht). Marrë më 2018-07-27.
  3. ^ a b "Joelle Pineau's Home". www.cs.mcgill.ca. Marrë më 2018-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bio - Joelle Pineau". CIFAR (në anglishte kanadeze). Marrë më 2018-07-27.
  5. ^ Krause, Alex. "Point-based value iteration: An anytime algorithm for POMDPs". The Robotics Institute Carnegie Mellon University (në anglishte amerikane). Marrë më 2018-07-28.
  6. ^ "Joelle Pineau - The Robotics Institute Carnegie Mellon University". www.ri.cmu.edu (në anglishte amerikane). Marrë më 2018-07-27.
  7. ^ "Joëlle Pineau to head new Facebook AI (FAIR) lab in Montreal : McGill Reporter". publications.mcgill.ca (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 2018-07-27.
  8. ^ "Towards Personal Service Robots for the Elderly". www.cs.cmu.edu. Marrë më 2018-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Nursebot : Towards Personal Service Robots for the Elderly". homes.cs.washington.edu. Marrë më 2018-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Smart wheelchair gives users more autonomy : McGill Reporter". publications.mcgill.ca (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 2018-07-27.