Joan Ørting

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joan Ørting në Panairin e Librit Danez 2014

Joan Ørting (e lindur më 26 Mars 1960) është një seksologe daneze, editore dhe ish prezantuese televizive.

Ajo redaktoi kolonën e shkrimit seksual për gazetën e përditshme Ekstra Bladet, dhe ka bashkë-autorizuar disa libra për vetë-ndihmën mbi temat seksuale. Që nga viti 2006 ajo ka drejtuar një shkollë për seksologët.[1]

Joan Ørting ka punuar si drejtore në teatrin e fëmijëve dhe të rinisë Gawenda në Gladsaxe dhe ka dhënë mësim në disa shkolla të mesme. Më vonë ajo studioi për t'u bërë një seksologe e çertifikuar, terapiste kognitive, trajnere e jetës dhe mësuese e meditimit. 

Joan Ørting është e martuar me autorin Carsten Islington[2] dhe jeton në Langeland në jug të Danimarkës.[3]

Ajo u shkarkua nga Ekstra Bladet në vitin 2011.[4]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Har du lyst? (2003)
  • Varm weekend - sex hele året (2008)
  • Ta' mig (2008)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Norgaard, List Schou (6 dhjetor 2013). "Joan Ørting: Porno gør os til ensomme onanister" (në danisht). Politiken. Marrë më 7 janar 2016.
  2. ^ Dreyer, Martin Christian (13 shkurt 2015). "Joan Ørting og Carsten Islington holder ærligt foredrag" (në danisht). Fyens Stifttidende. Marrë më 7 janar 2016.
  3. ^ Pedersen, Malene Dybdahl (30 dhjetor 2013). "Her er Joan Ørtings Langeland" (në danisht). Ekstra Bladet. Marrë më 7 janar 2016.
  4. ^ Jensen, Maiken Hvidtfeldt (12 korrik 2011). "Joan Ørting fyret fra Ekstra Bladet" (në danisht). TV2. Marrë më 7 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]