John Forbes Nash Jr.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

John Forbes Nash Jr (13 qershor 1928 - 23 maj 2015) ishte një matematicien amerikan që dha kontribute të rëndësishme në teorinë e lojërave, gjeometrinë diferenciale dhe studimin e ekuacioneve diferenciale të pjesshme . [1] [2]Studimi i Nash ka dhënë një pasqyrim mbi faktorët që rregullojnë mundësin dhe vendimmarrjen brenda sistemeve komplekse që gjenden në jetën e përditshme.

  1. ^ Goode, Erica (24 maj 2015). "John F. Nash Jr., Math Genius Defined by a 'Beautiful Mind,' Dies at 86". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "John F. Nash Jr. and Louis Nirenberg share the Abel Prize". Abel Prize. 25 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2019. Marrë më 13 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)