John Major

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sir John Major
Major PM full.jpg
Kryeministri i Britanisë së Madhe
28 nëntor 19902 maj 1997
Paraardhësi: Margaret Thatcher
Pasardhësi: Tony Blair
Kryetari i Opozitës Britanike
2 maj 199719 qershor 1997
Paraardhësi: Tony Blair
Pasardhësi: William Hague
Kryetari i Partisë Konservatore
28 nëntor 199019 qershor 1997
Paraardhësi: Margaret Thatcher
Pasardhësi: William Hague
Kancelari i Thesarit Britanik
26 tetor 198928 nëntor 1990
Paraardhësi: Nigel Lawson
Pasardhësi: Norman Lamont
Sekretari i Tesarit
13 qershor 198724 korrik 1989
Paraardhësi: John MacGregor
Pasardhësi: Norman Lamont
Të dhënat personale
Lindi më: (1943-03-29) 29 Mars 1943 (78 vjeç)
Lindi në: Carshalton, Angli, Britania e Madhe
Kombësia: Britanik
Profesioni: Bankier
Partia politike: Partia Konservative Britanike

John Major (29 mars, 1943, Carshalton) është një politikan britanik dhe kryeministër nga 1990 deri në 1997. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.