Jump to content

John Patrick Shanley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Patrick Shanley
U lind më3 tetor 1950
The Bronx, New York, SHBA
KombësiaAmerikan
Gjinitë letraredrama

John Patrick Shanley (3 tetor 1950) është dramaturg, skenarist, regjisor i teatërit dhe i filmit amerikan. Ai është është i njohur me dramën Dyshimi me të cilën e fitoi Çmimin Pulitzer për dramë në vitin 2005. Ndërsa më 2008 bëri skenarin[1][2] dhe regjinë për të njejtën dramë në të cilën aktruan Meryl Streep dhe Philip Seymour Hoffman në rolet kryesore.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IMDB
  2. ^ McKinley, Jesse. "'Spamalot' and 'Doubt' Win the Top Tony Awards". New York Times. June 6, 2005
  3. ^ Bacalzo, Dan."Reviews. 'Dirty Story'" Arkivuar 26 qershor 2015 tek Wayback Machine March 5, 2003
  4. ^ Hernandez, Ernio. "Part 1 of 3: John Patrick Shanley's 'Sailor's Song' Opens Off-Broadway, Nov. 7" Arkivuar 4 janar 2014 tek Wayback Machine playbill.com, November 7, 2004
  5. ^ Brantley, Ben. Theater Review. 'Romantic Poetry'" The New York Times, October 29, 2008
  6. ^ Jones, Kenneth. "Charlotte Parry, Ivan Hernandez Featured in John Patrick Shanley's 'Pirate', Starting July 21" Arkivuar 4 janar 2014 tek Wayback Machine playbill.com, July 21, 2010

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]