Jump to content

Jorge Amado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jorge Amado
Jorge Amado, 1935
U lind më10 gusht 1912
 Brazili Itabuna Brazil
Vdiq më6 gusht 2001
 Brazili Itabuna Brazil (89 vjeç)
KombësiaBrazilian
Gjinitë letrareRomane, tregime,

Jorge Amado de Faria (10 gusht 1912, Itabuna, Bahia - 6 gusht 2001, Salvador, Bahia) ishte një shkrimtar brazilian i shkollës moderniste. Ka botuar librin me titull “Shqipëria e re”. Në Shqipëri u botua i përkthyer nga frëngjishtja, dhe ky përkthim, ishte mbas shumë botimeve në gjuhë të huaja të këtij libri në frëngjisht, portugalisht, spanjisht, çekisht, rumanisht, rusisht, dhe në gjuhën kineze.

Jorge Amado erdhi për herë të parë dhe të fundit në Shqipëri në marsin e vitit 1950. Ai ishte delegat i Komitetit Botëror të Partizanëve të Paqes dhe mori pjesë në Kongresin e Partizanëve të Paqes që u bë në Tiranë në 1950.

Qëndroi më pak se 2 javë në Shqipëri. Njohu jetën dhe rindërtimin e Shqipërisë. Takoi personalitetet e politikës dhe kulturës, njerëzit e thjeshtë të popullit, pa me sytë e tij realitetin. Në atë kohë Jorge Amado njihej si shkrimtar dhe poet i madh revolucionar.