Jorge Majfud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jorge Majfud është shkrimtar nga Uruguai, lindi në vitin 1969.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka lindur në Tacuarembó, Uruguai. Në vitin 1996 u diplomua në Universidad de la RepúblicaMontevideo. Ai udhëtoi shumë për të mbledhur material, më vonë shkruajti novela dhe ese. Punoi si profesor në Universidad de Hispanoamericana në Kosta Rika dhe në Escuela Técnica del Uruguai, ku ligjëronte matematikë dhe art.

Në vitin 2003Universiteti i Gjeorgjia, doktoroi në Departamentin për Gjuhët Romane. Ai aktualisht jep mësim në Lincoln University) në Pensilvanisë. Dr Majfud ka fituar shumë çmime kërkimore përfshirë Graduate Student Përsosmëri në Research Award at Humanities dhe në Letërsi. [1]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botimet e tij përfshijnë :

 • Hacia qué patrias del silencio / memorias de un desaparecido(roman, 1996)
 • Crítica de la pasión pura(ese, 1998)
 • La reina de America(roman, 2001)
 • El Tiempo que vivir mua tocó(ese, 2004)
 • La narración de lo padukshme / Significados ideológicos de America Latina(ese, 2006)
 • Perdona nuestros pecados(short stories, 2007)
 • La ciudad de la Luna (novel, 2009)

Shkrimet e tij janë publikuar në të përditshmet dhe revistat si El Pais dhe La República Montevideo George Mason University, Araucaria e Spanjës, etj.

Ai ka qenë themelues dhe redaktor i revistës SigloXXI - reflexiones sobre nuestro Tiempo. Ai është një kontribuues i El Pais, La República e Montevideo, La Vanguardia e Barcelonës, Tiempos del Mundo të Uashingtonit, Monthly Review e New York, Milenio e Meksikë, e La Jornada Paz, Página/12 i Buenos Aires, / portada.htm'Centro Cervantes i Madridit, i Humaniste i Shoqatës Amerikane Humaniste dhe shumë të tjera të gazeta të përditshme dhe të përjavshme. Ai është anëtar i Komitetit Shkencor Ndërkombëtar të revistës Araucaria në Spanjë.

Esetë dhe artikujt e tij janë përkthyer në portugalisht, frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht dhe greqisht.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është shquar në konkurse të ndryshme ndërkombëtare, për shembull :

 • Me nderime përmendur në XII Certamen Literario Argenta, në Buenos Aires në vitin 1999, për të parë draftet e Crítica de la pasión pura
 • Përkujto në Premio Casa de las Americas, në Habana, Kubë në vitin 2001, për romanin La Reina de America, sepse ai dallohet si një shkrim intensiv lidhur me kompetencat e krijuar nga përdorimi i parodi dhe ironia, në përputhje me trup gjykues të përbërë nga Belen Gopegui (Spanjë), Andres Rivera dhe të tjerët ;
 • Segundo Premio Concurso Caja Professional 2001, për historinë Mabel Espera, e saj për të hequr annotated, realitet i ashpër me shkrim vlefshme letrare strategjive, në mendimin e trup gjykues të përbërë nga Sylvia Lago, Alicia Torres, dhe Mario Delgado Aparaín ;
 • Përsosmëri në Research Award, Universiteti i Georgia, 2006.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]