Jos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jos
J-Town
Qytet
noform
Pamje e xhamisë qendrore në Jos
Vendndodhja
Jos J-Town is located in Nigeria
Jos J-Town
Jos
J-Town

Koordinatat: 09°55′00″V 08°53′25″L / 9.91667°V 8.89028°L / 9.91667; 8.89028

Administrimi
Shteti Flamuri Nigeria
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,217 m (m.n.d.)
Popullsia 873,943 banorë (2006)
Koordinatat 09° 55′ 00″ Veri

08° 53′ 25″ Lindje

Jos është kryeqyteti administrativ i shtetit Plateau, Nigeri. Banorët e qytetit e quajnë “J-Town”.

Në vitet e fundit ka pasur përplasje të dhunshme fetare mes muslimanëve dhe krishterëve në vitet 2001, 2008, 2010 dhe 2011.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Jos ka klimë tropikale savanna. Klima e qytetit është më e butë se shumica e pjesës tjetër të Nigerisë. Temperaturat mesatare mujore variojnë nga 21-25 °C, dhe nga mesi i nëntorit deri në fund të janarit, temperaturat e natës zbresin deri në 11 °C. Breshërit ndonjëherë bie gjatë sezonit të shiut për shkak të temperaturave të ftohta në lartësi të larta. Këto temperatura të ftohta, që nga koha koloniale deri në ditët e sotme, e bënë Jos vendin e preferuar të pushimeve për turistët dhe emigrantët e bazuar në Nigeri.