José María Aznar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
José María Aznar

José María Aznar López lindi me 25 shkurt 1953 ne Madrid, Spanjë dhe është nje politikan spanjollë. Aznar ishte nga 1996-2004 Kryeministr i Mbretëris së Spanjës (Presidente del Gobierno). Ai i përket partis popullore spanjolle (Partido Popular -PP) e cila është një parti konzervatore. Siç është e zakonshme në Spanjë fëmit e trashegojnë zyrtarisht mbiemrin e familjës së atit dhe familjë së ëmes; Aznar është mbiemri nga ati, kurse López mbiemri i ëmes.

Aznar ishte një perkrahës i luftës ne Irak dhe kishte dërguar në 2003 trupa në luftën e NATO-së kundër Saddam Hussein-it. Pas sulmeve terroriste të 11 marsit 2004 në Madrit (ku humben jetën 191 njerëz) ne zgjedhjet e pergjithshme ne Spanjë qe u mbajtën vetem pakë dite pas sulmeve te 11 marsit, Aznar i humbi zgjedhjet.Ai u kritikuar per politiken e tij ndaj luftës së Irakut dhe për menyrën e informimit rreth sulmeve terroristen ne Madrid.

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]