Josep Maria Ventura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pep Ventura

Jose Maria Ventura Casas (Alcalá la Real, 1817 - Figueres, 1875), më shumë i njohur si Pep Ventura, ka qënë një muzikant dhe kompozitor katalanas që i konsolidoi sardanën e gjatë dhe reformoi cobla-n, duke shtuar instrumente që ia dhanë formën e saj aktuale.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja Ventura vinte nga regjioni katalanas i Empordà. I lindur në Andalusia, ku babai i tij, një vendas i Roses, ishte vendosur me ushtrinë. Dy vite më vonë, familja u kthye në Emporda. Djali shpejt mbeti jetim dhe shkoi të jetonte me prindërit e babait të tij. Ai mësoi rrobaqepësi dhe disa nocione të Solfège nga babai i tij i ardhshëm në ligj, Joan Llandriqi, drejtor i cobla-s.

Ventura duke e konsideruar sardanën si shumë të kufizuar, gjithmonë 98 masa dhe rrallë dy minuta gjatësi, shfaqet si figurë e rëndësishme në periudhën e ndryshimit të sardanës me një numër të pakufizuar të masave (sardana e gjatë), në kundërshtim me tradicionalen, sardanëne shkurtër. Ai ndryshoi kompozicionin e cobla-s, të cilën në të njëjtën mënyrë e konsideronte shumë të kufizuar, duke e transformuar të vjetrën cobla de tres quartans (gajdet, Shawm, flauti dhe tupanat) në një formacion që fillimisht kompozohej në pesë ose shtate muzikantë, por që në mënyrë progresive përmbante instrumentet e tunxhit. Ai organizoi instrumentet frymore dhe ata të tunxhit në dy rreshta, të kryesuar nga @@basi i dyfishtë. Cobla-t e tjera e morën këtë model, të cilat pësuan disa ndryshime të vogla.

Ventura vdiq në vitin 1875 në Figueres, duke lënë gjurmët e tij në kulturën muzikore katalanase. Meloditë e tij, të përshtatura nga mjeshtërit si Pujo, Nicolau dhe Lluis Alberti, e bënë Pep Venturën të pavdekshëm. Ai la 312 sardane të gjata, shumë nga to të patitulluara, dhe disa sardane të shkurtëra dhe kompozime korale. Vepra e tij prej 550 pjesësh, kopja origjinale me shkrimin e Venturës, ruhet në arkivat e Orfeó Català.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Holdings and collections at the Documentations Centre | Orfeó Català". orfeocatala.cat. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2014. Marrë më 2014-03-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]