Joseph Jacotot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Joseph Jacotot

Joseph (Jean-Joseph ) Jacotot (Zhan Zhozef Zhakoto, 4 mars 1770, Dijon - 30 korrik 1840, Paris) ishte një mësues, didakticien dhe metodicien i njohur francez, krijues i metodës së "emancipimit intelektual". Një metodë analitike e mësimit të leximit dhe të shkrimit fillestar ka marrë emrin sipas tij, Metoda e Zhakotos.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Enseignement universel, Langue maternelle (1823)
  • Musique, dessin et peinture (1824)
  • Mathématiques (1827)
  • Langues étrangères (1828)
  • Droit et philosophie panécastiques (1837)