Joseph Roth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joseph Roth
Joseph Roth
Lindi me: 2 shtator 1894
Lindi në: Brody, Austro-Hungari
Vdiq me: 27 maj 1939
Vdiq në: Paris
Kombësia: Austriak
Profesioni: Shkrimtar
Zhanri: Dramë

Joseph Roth (2 shtator 1894, Brody, Austro-Hungari - 27 maj 1939, Paris) ishte shkrimtar dhe gazetar austriak.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]