Joseph von Fraunhofer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joseph von Fraunhofer

Joseph von Fraunhofer ishte fizikan dhe okulist gjerman.

Ai lindi më 6 mars 1787 në Straubing dhe vdiq më 7 qershor 1826 München (sq.Mynih). Një okular u quajt sipas emrit të okulari-Fraunhofer.