Juan Antonio Samaranch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Juan Antonio Samaranch (katalonishti Joan Antoni Samaranch dhe Torelló, ) lindi më 17 korrik 1920Barcelonë, Spanjë , dhe vdiq më 21 prill 2010 në Barcelonë, Spanjë., ishte , veprimtar sportive spanjoll, ish kryetar i Komitetit Olimpik Ndërkombtarë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juan Antonio Samaranch lindi në nji familje të pasur. Studjoi ekonominë. Në vitin 1967 Francisco Franco e nominoi për ministër sporti të Spanjës. Në të njejtën kohë u zgjodh edhe kryetar i Komitetit Olimpik spanjoll. Nga viti 1974-1978 ka qenë nënkryetar i Komitetit Nderkombnetar Olimpik , ndërsa nga viti 1980 deri 2001, kryetar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Juan Antonio Samaranch – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale