Jump to content

Juan Carlos I.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbreti Juan Carlos I ne 2009

Juan Carlos I (shqip. : Huan Karlos I) lindi me 5 janar 1938 ne Rome, Itali, si Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias. Juan Carlos I është nga 22 nëntori 1975 Mbreti i Spanjës. Ai i përket shtëpisë mbretërore te Bourbonve.

Ai është djali i pare i Juan de Borbón y Battenberg dhe nipi i Mbretit Alfons XIII. i Spanjës. Mbreti i Spanjës fitoj fame te madhe përshkak se u përkujdes që diktatura e Francos te merrte fund pa gjakderdhje dhe e udhëheqi Spanjën drejt demokracisë perëndimore.