Jukkasjärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jukkasjärvi
Qytet
noform
Pamja nga qyteti Jukkasjärvi, Suedi
Vendndodhja
Jukkasjärvi is located in Suedia
Jukkasjärvi
Jukkasjärvi

Koordinatat: 67°51′V 20°37′L / 67.850°V 20.617°L / 67.850; 20.617

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Lapland
Komuna Komuna Kiruna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.44 km2
Popullsia 548 banorë
Dendësia 379 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Jukkasjärvi është qytet në provincë Lapland, Suedi. Ndodhet 17 kilometra në lindje të Kirunës. Qyteti ka pasur 548 banorë më 2010.