Jump to content

Julia Shendrei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Julia Shendrei

Julia Szendrey (29 Dhjetor 1828 - 6 Shtator 1868) ishte poete, shkrimtare dhe përkthyese Hungareze, më e njohur si gruaja e poetit të famshëm hungarez Sándor Petőfi . [1]

Statuja Szendrey në Kiskõrös

Julia Szendrey lindi në Újmajor, Keszthely, babai i saj ishte Ignác Szendrey (1800–1895), një mbikëqyrës fermash për familje të ndryshme fisnike gjatë karrierës së tij, përfshirë familjen Festetics dhe familjen Károlyi . [2] [1] Nëna e saj ishte Anna Gálovics. Ajo kaloi katër vjet duke studiuar në Pest në një institut për vajzat e familjeve të pasura. Ajo ishte e rrjedhshme në gjuhë të huaja, luante piano dhe i pëlqente vallëzimi, megjithatë, ajo nuk ishte e dashur për ahengje dhe duke treguar aftësitë e saj ndaj të tjerëve. Ajo ishte më e lumtur duke lexuar poema dhe libra, të Heinrich Heine, George Sand dhe të ngjashme.

Ndërsa ishte një zonjë e arsimuar, e dashur për letërsinë dhe poezinë, ajo menjëherë ra në dashuri me Sándor Petőfi, kur u takuan në Nagykároly në 1846. Pavarësisht kundërshtimit nga familja e saj, çifti u martua një vit më vonë në Erdőd . Ndërsa shpërtheu Revolucioni Hungarez i 1848, Petőfi gjithashtu u bashkua me ushtrinë dhe transferoi familjen e tij në Debrecen . Djali i tyre, Zoltán lindi në 15 dhjetor 1848.

Përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë disa statuja të Júlia Szendrey në Hungari, për shembull në Kiskőrös dhe Mezőberény . Në vitin 2018, statuja e saj u ngrit në Kopenhagën në ndërtesën e ambasadës Hungareze. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Szendrey Júlia halála". Rubicon (në hungarisht). Marrë më 2020-03-21.
  2. ^ "Szendrey Ignác gyászjelentése" (në hungarisht). familysearch.org. Marrë më 2020-03-21.
  3. ^ "Szobrot kapott Koppenhágában Szendrey Júlia" (në hungarisht). Sonline. 2018-12-07. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 2019-01-09.