Jump to content

Shandor Petëfi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shandor Petëfi

Shandor Petëfi (hung. Sándor Petőfi; 1 janar 1823, Kiskőrös - 31 korrik 1849, Sigishvar) poet dhe politikan hungarez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në rini ishte përkrahës i revolucionit dhe republikan. Në vitin 1848 erdhi në krye të rinisë së qytetit Pest (sot Budapest) gjë që e bëri ideologun kryesor të revolucionit hungarez. Pas kësaj ai ra në kundërthënie me qeverinë fisnike hungareze. Ishte shok i studimeve me shkrimtarin e madh hungarez Mor Jokai. Petëfi, me shkrime filloi të merrej qysh kur ishte gjimnazist. Përveq poezi shkroi edhe novela dhe romane. Për rreth 1 vit ishte redaktor i revistës së modës Peshti Divatlap. Vdiq në një betejë afër qytetit Sigishvar, sot qytet në Rumani. Pas vdekjes së tij, në Hungari u krijua një kult i gjërë rreth personalitetit dhe figurës së Petëfit gjë që bëri të përkthehej gati në të gjitha gjuhët kryesore botërore.[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Az alföld (Ultësira, 1844)
  • János vitéz (1845)
  • A Tisza (Tisa, 1847)
  • A puszta, télen (Rrafshi në dimër, 1848)
  • Az apostol (Apostulli, 1848)
  • Nemzeti dal (Këngë kombëtare, 1848)
  • Európa csendes, újra csendes… (Europa është e qetë, ende e qetë…, 1849)[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shih faqen në gjuhën angleze:Shandor Petëfi 7.05.2016.
  2. ^ Shih për këtë faqen në gjuhën kroate: Shandor Petëfi 7.05.2016.