Juneau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhuno
Juneau
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Xhuno is located in SHBA Alaska
Xhuno
Xhuno
58°18′00″V 134°25′00″P / 58.3°V 134.416667°P / 58.3; -134.416667Koordinatat: 58°18′00″V 134°25′00″P / 58.3°V 134.416667°P / 58.3; -134.416667
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Kryetari i Bashkisë Merrill Sanford
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.430 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 31.275 banorë
Dendësia 4,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1900
Zona Kohore UTC-9
Verore UTC-8
Prefiksi 907
Faqja Zyrtare www.juneau.org
Xhuno në Alaska

Juneau (shqiptohet Xhuno) është kryeqyteti i shtetit federal të Alaskës në SHBA.

Juneau u bë kryeqytet i Territorit të Alaskës në vitin 1906, kur qeveria e Territorit të Alaskës, siç quhej në atë kohë, u zhvendos nga Sitka. Bashkia u unifikua në vitin 1970, kur Juneau u bashkua me qytetin Douglas dhe zonat përreth për të formuar bashkinë e sotme.

Sipërfaqja e Juneau është më e madhe se ajo e Rhode Island dhe Delaware veç e veç dhe pothuajse aq e madhe sa dy shtetet së bashku. Qendra e qytetit Juneau ndodhet në rrëzë të malit Juneau. Popullsia e qytetit dhe rrethinave në vitin 2010 ishte 31.275 banorë.

Juneau e ka marrë emrin nga ar kërkuesi Joe Juneau, edhe pse vendi për një kohë ishte quajtur Rockwell dhe pastaj Harrisburg.