Kållered

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kållered
Qytet
noform
Stacioni i trenit lokal i Kålleredit në drejtim të Göteborgut
Vendndodhja
Kållered is located in Suedia
Kållered
Kållered

Koordinatat: 57°36′V 12°03′L / 57.600°V 12.050°L / 57.600; 12.050

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.80 km2
Popullsia 7,456 banorë
Dendësia 1,554 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Kållered është qytet[1] në komunën Mölndal, Suedi me 7,456 banorë më 2010. Kållered ndodhet 10 kilometra në jug të Göteborgut.[2] Në Kållered ka katër shkolla, Brattåsskolan, Östergård, Hallenskolan dhe Streteredsskola.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kållered". ne.se (në suedisht). Nationalencyklopedin. Marrë më 10 janar 2011.
  2. ^ Bra Böckers Lexikon, Bra Böcker AB Höganäs, 1977, p85
  3. ^ "Kållered". molndal.se (në suedisht). Mölndals kommun. 2 shtator 2010. Marrë më 2011-01-09.