Këmishtaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Këmishtaji
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Fierit
Rrethi: Rrethi i Lushnjës
Komuna: Komuna Gradishtë
Targat e automjeteve: LU
Përdorimi i stampës

Këmishtaji është një fshatkomunën Gradishtërrethin e LushnjësShqipërisë.Eshte nje fshat I vogel me nje popullsi te vogel. Fshati qe ndodhet ne jug-lindje te qytetit te lushnjes esht nje fshat qe si burime kryesore ekonomike ka buqesin dhe blegtroin. Qe ne kohen e komunizmit ky fshat eshte shquar per prodhimtarin e lart ne buqesi dhe blegtori duke I shperndar prodhimet ne te gjith shqiperine dhe mbas hyrjes ne demokraci dhe shperndarjen e prodhimeve jasht vendit. Terreni eshte tersisht fushor dhe toka e pershtatshme dhe pjellore per prodhimet bujqesore. Kemishtaj eshte nje fshatqe nuk ka shum atraksione turistike por gjithsesi ka shum njerez qe kalojn nga ky fshat per shkak te daljes ne autostrada qe ndodhet shume pran fshatit dhe rruges qe te con per ne lagunen e karavastas dhe ne plazhin e divjakes.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]