Jump to content

K2 Black Panther

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kinematografi: Jeong Seung-ik

K2 Pantera e Zezë (ang: K2 Black Panther) është një tank luftarak kryesor i Koresë së Jugut, i projektuar nga Agjencia për Zhvillimin e Mbrojtjes dhe i prodhuar nga Hyundai Rotem. Tanku u projektua për të përmbushur kërkesat strategjike të reformës së Ushtrisë së Republikës së Koresë për luftën e manovrimit tredimensional me shpejtësi të lartë bazuar në përdorimin e luftës me qendër rrjetin, e filluar në vitet 1990.

Prodhimi masiv filloi në 2013 dhe K2-të e para u vendosën me forcat e armatosura në korrik 2014.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "K2 Black Panther", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-20, marrë më 2022-12-22