Kafeja turke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kafeja duke u derdhur nga xhezve bakri në filxhan

Kafja turke (Turqisht: Türk kahvesi) është një kafe që përgatitet duke përdorur kokrra të kafesë shumë të imët, të pa filtruar.[1][2] Pas pirjes së kafesë, shumë njerëz përdorinë filxhanin si parashikim të së ardhmes ose ndryshe fall, kjo njihet si taseografia.

Duke qenë një pije e përditshme, kafeja turke është gjithashtu një pjesë e zakonit tradicional të dasmës turke. Si prolog i martesës, prindërit e dhëndrit (në mungesë të babait, nënës së tij dhe një anëtari të moshuar të familjes së tij) duhet të vizitojnë familjen e vajzës së re për të kërkuar dorën e nuses dhe për bekimet e prindërve të saj pas martesës së ardhshme. Gjatë këtij takimi, nusja duhet të përgatisë dhe shërbejë kafe turke për të ftuarit. Për kafen e dhëndrit, nusja ndonjëherë përdor kripë në vend të sheqerit për të vlerësuar karakterin e tij. Nëse dhëndri e pi kafen e tij pa ndonjë shenjë pakënaqësie, nusja supozon se dhëndri është i shkathët dhe i durueshëm. Ndërsa dhëndri tashmë vjen si festa kërkuese në shtëpinë e vajzës, në fakt është djali ai që po kalon një provim dhe etiketimet i kërkojnë që ai të marrë me të gjitha buzëqeshjet këtë dhuratë të veçantë nga vajza, edhe pse në disa pjesë të vendit kjo mund të të vlerësohet si mungesë dëshire nga ana e vajzës për martesë me atë kandidat.[3]

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • xhezve hidhet kafeja, sheqeri, uji i nxehtë dhe vihet në zjarr të marrin valë, lihet të kullojë pak dhe hidhet në filxhan. Kafeja nuk duhet të përdoret me shumicë, pasi kafeina që ajo përmban është e dëmshme për shëndetin dhe shkakton çrregullime në organizëm, pagjumësi, marrje mëndsh dhe rrahje të shpeshta të pulsit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Getting Your Buzz with Turkish coffee". ricksteves.com (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2015.
  2. ^ Brad Cohen. "BBC - Travel - The complicated culture of Bosnian coffee". bbc.com (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2015.
  3. ^ Köse, Nerin (nd). Kula Düğün Gelenekleri. Ege University. (2008)