Jump to content

Kaftani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kurd i veshur me kaftan

Kaftani (Persisht: خفتان‎ khaftān) është një veshje që u vesh nga shumë kultura rreth botës për njëmijë vite dhe është me prejardhje aziatike. Stilet, përdorimet dhe emrat për kaftan ndryshojnë nga kultura në kulturë. Kaftani shpesh vishet si pallto ose si veshje mbresëlënëse, zakonisht ka mëngë të gjata dhe arrin deri në kyçin e këmbës. Në rajone me një klimë të ngrohtë, ajo vishet si një veshje me peshë të lehtë dhe të lirshme. Në disa kultura, kaftani ka shërbyer si një simbol i familjes mbretërore.

Si do që të jetë në fjalorin e gjuhës shqipe Kaftani është: rrobë e gjatë zakonisht prej mëndafshi dhe e stolisur, që mbanin zyrtarët e lart turq ose burrat e shtresave të pasura; rrobë e gjatë prej mënafshi të kuq, me gëzofë përbrenda, që vishnin burrat në ditët e festave si dhe Shami mënafshi, e qëndisur dhe e zbukuruar, që mbanin në qafë nuset e reja [1].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980