Jump to content

Kajsusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kajsusi
noform
noform
Kajsusi
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Sapindales
Familja Anacardiaceae
Gjinia Anacardium
Lloji A. occidentalePema e kajsusit (lat. Anacardium occidentale, ang. Cashew) bën pjesë në familjen e Asteraceae.[1] Është një pemë tropikale fruti i së cilës prodhon farat e kajsusit.

Pema e kajsusit vjen nga zonat në brezin tropikal të Amerikës Qendrore, zona e Karaibeve, veriu i Amerikës së Jugut dhe veriun e Brazilit.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në botën e kuzhinës, farat e kajsusit futen në një grup me arrorët, ndaj mund të ndodh të emërohen edhe arrat e kajsusit. Kajsusi pra është i ngrënshëm dhe mund të hahet ashtu siç është, të përdoret në gatime me përbërës të tjerë apo të përpunohet në formë kremi.

Fara (ose arra) kajsusi

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Anacardium occidentale (ANAOC)[Overview]| EPPO Global Database". gd.eppo.int (në anglisht). Marrë më 2021-03-29.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)