Kalaja e Shtëpëzës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kalaja e Shtëpëzës është një kala që gjendet në Shtëpëzë, Gjirokastër. Sipas studiuesit Kujtim Mateli kalaja e Shtëpëzës lidhen me qytetin Fanote dhe që ishte nder qytetet e para në Ballkan që ushtria romake pushtoi në vitin 168 para Krishtit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mateli, Kujtim (6 tetor 2013). "Ç`ËSHTË BËRË DHE Ç`DUHET TË BËHET PËR TURIZMIN KULTUROR". Zemra Shqiptare. Marrë më 16 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)