Jump to content

Kalendula mjekësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalendula mjekësore
-
Kalendula
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Calendula
Calendula officinalis

Kalendula mjekësore (lat. Calendula officinalis L.) e njohur edhe si: kalendulë, nargjileçkë (Korçë), verdhashkë, kumak është një lule e familjes Asteraceae.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalendula mjekësore në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale