Calendula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Calendula
field marigold (Calendula arvensis)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Calendula
Calendula
-
Kalendula
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Calendula
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Calendula është një grup i vogël lulesh në familjen Asteraceae.

Calendula (/ kəlɛndjuːlə /), [1] është një gjini e rreth 15-20 specieve [2] të bimëve barishtore vjetore dhe shumëvjeçare të familjes daisy Asteraceae që janë të njohur shpesh si marigolds.[3]

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Calendula aegyptiaca
 • Calendula aestivalis
 • Calendula alata
 • Calendula algeriensis
 • Calendula americana
 • Calendula anemoneflora
 • Calendula arvensis
 • Calendula aurea
 • Calendula balansae
 • Calendula boissieri
 • Calendula cariensis
 • Calendula chrysantha
 • Calendula decumbens
 • Calendula denticulata
 • Calendula eckerleinii
 • Calendula eriocarpa
 • Calendula exilis
 • Calendula foliosa
 • Calendula glauca
 • Calendula grandiflora
 • Calendula gussonii
 • Calendula incanescens
 • Calendula karakalensis
 • Calendula kerkerana
 • Calendula lanzae
 • Calendula linifolia
 • Calendula maderensis
 • Calendula malvaecarpa
 • Calendula maritima
 • Calendula maroccana
 • Calendula meuselii
 • Calendula microphyla
 • Calendula monardi
 • Calendula montserratensis
 • Calendula murbeckii
 • Calendula officinalis - Kalendula mjekësore
  • Calendula officinalis var. parviflora
  • Calendula officinalis
 • Calendula pachysperma
 • Calendula palestina
 • Calendula persica
 • Calendula × santamariae
 • Calendula sinuata
 • Calendula stellata
 • Calendula subinermis
 • Calendula suffruticosa
  • Calendula suffruticosa subsp. carbonellii
  • Calendula suffruticosa subsp. greuteri
  • Calendula suffruticosa subsp. tlemcensis
 • Calendula thapsiaecarpa
 • Calendula tripterocarpa
 • Calendula tunetana
 • Calendula vidali

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sunset Western Garden Book, 1995:606–607
 2. ^ Calendula. Flora of China.
 3. ^ Stace, C. A. (2010). New Flora of the British Isles (në anglisht) (bot. Third). Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. ISBN 9780521707725.