Kali Linux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Kali Linux
Pamje nga sistemi operativ

Kali Linux është një distribucion GNU/Linux bazuar në Debian me fokus testimin e depërtimit të rrjetit (pen-testing në gjuhën angleze). Projekti mirëmbahet dhe financohet nga Offensive Security Ltd dhe Matit Aharoni, Devon Kearns dhe Raphaël Hertzog janë zhvilluesit kryesorë.

Zhvillim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kali Linux ka mbi 600 programe të para-instaluara të testimit të depërtimit, duke përfshirë Armitage (një mjet grafik për menaxhimin e sulmit kibernetik), Nmap (skanues porti), Wireshark (një analizues i paketave), John Ripper (një thyerje fjalëkalimi), Aircrack- ng (një suitë softuerësh për LAN pa tela të testimit të depërtimit), suite Burp dhe skanues të sigurisë së aplikacionit në internet OWASP ZAP.

Ajo u zhvillua nga Mati Aharoni dhe Devon Kearns of Security Ofensiv përmes rishkrimit të BackTrack, testimit të tyre të mëparshëm të sigurisë së informacionit shpërndarjen Linux bazuar në Knoppix. Fillimisht, ajo u krijua me fokus në auditimin e kernelit, nga e cila mori emrin e saj Kernel Auditing LInux. Emri ndonjëherë supozohet gabimisht se vjen nga Kali, perëndeshë hindu. Zhvilluesi i tretë kryesor, Raphaël Hertzog, iu bashkua atyre si një ekspert Debian.

Kali Linux bazohet në degën e Testimit Debian. Shumica e paketave që përdor Kali importohen nga depot e Debian.

Popullariteti i Kali Linux u rrit kur u shfaq në episodet e shumta të serialit televiziv Z. Robot. Mjetet e theksuara në shfaqje dhe të siguruara nga Kali Linux përfshijnë Bluesniff, Bluetooth Scanner (btscanner), John the Ripper, Metasploit Framework, nmap, Shellshock dhe Wget.

Me versionin 2019.4 në nëntor 2019, ndërfaqja e paracaktuar e përdoruesit u kalua nga GNOME në Xfce, me një version GNOME ende në dispozicion.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]