Kallabaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°42′00″V 21°38′00″L / 39.7°V 21.633333°L / 39.7; 21.633333


Kallabakë
Καλαμπάκα
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Thesali

Kallabakë, (greqisht: Καλαμπάκα/Kalambáka) është një qytezë në Greqinë qendrore dhe qendra e Qarkut i Kallabakës, në rajon i Thesalisë. Ajo është 50 km larg në perëndim nga qyteti Larisë. Në veri të qytezës është Manastiri Meteora. Popullsia e Kallabakës është 7392 njerëz (2001).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]