Kallabaka

Coordinates: 39°42′00″N 21°38′00″E / 39.7°N 21.633333°E / 39.7; 21.633333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°42′00″N 21°38′00″E / 39.7°N 21.633333°E / 39.7; 21.633333

Kallabakë
Καλαμπάκα
Fshat

Kallabakë, (greqisht: Καλαμπάκα/Kalambáka) është një qytezë në Greqinë qendrore dhe qendra e Qarkut i Kallabakës, në rajon i Thesalisë. Ajo është 50 km larg në perëndim nga qyteti Larisë. Në veri të qytezës është Manastiri Meteora. Popullsia e Kallabakës është 7392 njerëz (2001).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]