Jump to content

Kallxo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kallxo
Webfaqjakallxo.com
PronariInternews Kosova
Krijuar ngaFaik Ispahiu
Lëshuar më2012; 12 vite më parë (2012)
Alexa rankPositive decrease 32 (AL, 25 shkurt 2018)
Gjendja e tanishmeAktive

Kallxo është një platformë interneti dhe organizatë mediale për raportimin e korrupsionit,[1][2] mashtrimit, konfliktit të interesit, dhe raste të tjera të lidhura me keqpërdorimin e pozitës zyrtare, neglizhencën dhe përfshirjen e rasteve të pengimit të të drejtave të qytetarëve të Kosovës.

Kallxo është pjesë e Rrjetit Ndërkombëtar të Kontrollit të Faktit,[3] IFCN,[4] nga Instituti Poynter. Me këto kredenciale ajo e

Ajo prodhon emisionet Kallxo Përnime, si dhe më parë emisionet Jeta në Kosovë, Drejtësia në Kosovë, dhe Jeta në Komunë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kallxo u themelua në vitin 2012 nga Faik Ispahiu si projekt i përbashkët i Internews Kosova, BIRN Kosova dhe Agjencia Kundër Korrupsionit, mbështetur nga UNDP.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Popova, Erjone. "The smart fight against corruption, Kallxo's new reporting app". Prishtina Insight (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2018.
  2. ^ Neziri, Shqipe. "Crowdmapping corruption: The Kallxo case". Akvorsr (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2018.
  3. ^ Graves, Lucas. "The Rise of Fact-Checking Sites in Europe". Digital News Report (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2018.
  4. ^ "International Fact-Checking Network fact-checkers' code of principles". Poynter (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2018.
  5. ^ "Upgrading the Kallxo.com". UNDP Kosovo (në anglisht). 15 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2018. Marrë më 21 shkurt 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]