Kalorësit e vuajtur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalorësit e vuajtur
Kalorësit e vuajtur.jpg
ballina e librit
AutoriSkënder Mustafi
Titulli origjinalKalorësit e vuajtur
ShtetiMaqedonia
Gjuhashqip
BotuesiSh.B. Luma
Botimi17 shkurt, 1999
Faqe80 / 1999
ISBN9989-788-146

Kalorësit e vuajtur është përmbjedhje poetike strukturaliste nga autori shqiptar Skënder Mustafi botuar në vitin 1999 nga Shtëpia Botuese Luma, Tetovë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhja me poezi "Kalorësit e vuajtur" është një përmbledhje poezishë strukturaliste që në vete përmbanë 65 pezi të cilat janë të shpërndara në tre kapitur:

  1. Këngë për ty është kapitulli i parë dhe përmban në vete 14 poezi.
  2. Mbi mugëtirën e tëgjithëve është njëherit dhe trungu i kësaj përmbledhje dhe në vete përmbanë 43 poezi.
  3. Vargjet e nocionit të metamorfozës është kapitulli përmbyllës poetik dhe përmbanë 8 poezi përmbyllëse të përmbledhjes.

Rreth përmbledhjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]