Jump to content

Kamxhiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kamxhiku është rrip i fortë lëkure ose litar i lidhur në një shkop të shkurtër, me të cilin godasin kafshët për t'i nxitur që të ecin më shpejtë dhe nga disa përdoret për të rrahur rrah dikë.[1] Po ashtu Kamxhiku flitet edhe si fjalë figurative për të përshkruar goditje të forta për të ndreq një të "metë", një "vesë".

Burim i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Reflsit


  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980